Gabizm grafika

O malarstwie i grafice.

W mojej sztuce nie ma komentarza do współczesnych zjawisk. Inspiruje mnie wszystko, co stare i zamierzchłe, ukryte. Polegam na wizjach i przeczuciach.

Moje prace skupione są wokół miejsc i przestrzeni, które kiedyś odwiedziłam, bądź odwiedzę w przyszłości. Zwracam uwagę na kolor i formę, lecz także na wrażenie, jakie wywołuje to, co przedstawione. Od lat nie tytułuję swoich prac chcąc nawiązać z odbiorcami dialog wewnętrzny, a nie werbalny.

W sztuce nie lubię powtarzalności i wulgarności, jeśli występuje pustka to zawsze uzasadniona. Inspiruję się historią sztuki, historią naturalną, przeszłością i zamierzchłością czasu, naturą. Także kamieniem, światłem, horyzontem, powietrzem, przestrzenią.

Twórczość Arvo Parta, Fryderyka Chopina, Jordiego Savalla oraz utwory skupione w grupie tzw. muzyki dawnej odbieram jako stymulujące. Uwielbiam przaśność i zwyczajność w opowieściach Bohumila Hrabala. Jestem entuzjastką polskich tańców i muzyki ludowej oraz folkloru w ogóle.

Ulubione techniki to malarstwo olejne z domieszkami oraz litografia. Interesuję się także rękodziełem i starymi technikami wytwórczymi.

Z malarstwem jestem związana od 2004 roku. W latach 2009-2015 odbyłam studia w Europejskiej Akademii Sztuk oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na kierunkach grafika i malarstwo. Mieszkam i pracuję w Milanówku.

O rękodziele.

Rękodzieło i szycie były w moim życiu od zawsze. Prace manualne od dzieciństwa odbierałam jako fascynujące i twórcze. W wieku 5 lat potrafiłam przygotować do pracy nożne maszyny do szycia obu moich babć, gdyż obie były krawcowymi. Nie mogłam jednak wtedy samodzielnie szyć, nie sięgałam jeszcze nogami do pedału...

Przygodę ze strojem historycznym* rozpoczęłam w lutym 2014 roku. Mam za sobą kilka kursów związanych ze starą modą, ale nadal staram się rozwijać i poszerzać wiedzę z tego zakresu.

*Nie jestem związana z ruchem rekonstruktorskim, dawną modę poddaję raczej wolnej interpretacji do własnych celów. Zdarza się jednak, że dla sprawdzenia własnych możliwości biorę udział w wydarzeniach skupiających kręgi odtwórcze.


Wykonanie Cyfrada.pl